
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 125 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Phosphor Bronze |
| Pitch | 1.5 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | 1.5 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Stack Height | 6 mm |
| Mounting Angle | Straight |
Stock: 111
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08140
Ext.Price$0.08140
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08140 | $0.08140 |
| 10 | $0.04070 | $0.40700 |
| 50 | $0.03642 | $1.82100 |
| 100 | $0.03259 | $3.25900 |
| 500 | $0.02834 | $14.17000 |
| 1000 | $0.02464 | $24.64000 |
| 3000 | $0.02346 | $70.38000 |
| 5000 | $0.02234 | $111.70000 |
| 10000 | $0.02107 | $210.70000 |
